Příběh tažných motýlů (Motýli monarchové)

Každoročně na podzim se v našich krajích po střechách a drátech elektrického vedení houfují vlaštovky chystající se k odletu na jih, do teplých krajích. Tak to ostatně dělají ptáci všude po světě. Ale to by Amerika nebyla zemí neomezených možností, kdyby i stěhovaví ptáci neměli konkurenci.

V Americe táhnou kromě ptáků na jih za teplem i motýli. Ze severu Spojených států a jihu Kanady, kde tráví léto, se na zimu stěhují na Yucatán, Floridu a do centrálního Mexika. Mají tam za tímto účelem několik oblíbených míst, většinou nějaký vhodně exponovaný kopec. Záhadou je, jak takový relativné drobný motýl urazí vzdálenost několika tisíc kilometrů jen pro to, aby se za pár měsícu mohl stejnou štrekou zase vrátit. Legendy v podání místních praví, že motýli se „zavěsí“ za vhodný náklaďák a podobně jako u nás cyklisté se nechají unášet v „pytli“ bez přílišné námahy na vzálenosti stovek kilometrů.

Další nejasností v životě tažných motýlů je to, že se každý rok usazují na tom stejném kopci. Všeobeně uznávaná teorie praví, že migrující motýli se orientují podle zbytků svých mrtvých souputníků, kteří jim v podstatě slouží jako takové turistické značky. Proto je návětevníkům motýlích rezervací přísně zapovězeno si ze země sebrat kus motýlího pozůstatku na památku.

Motýl Monarcha, zoologickým názvem Danaus stěhovavý (latinsky Danaus plexippus) …

  • Rozpětí křídel: 7,5 - 10 cm
  • Délka života: letní generace 3 - 4 týdny, přezimující generace 7 - 8 měsíců
  • Motýl s výraznou černooranžovou kresbou a s tmavě olemovanými žilkami.
  • Housenka je černě , žlutě a krémově pruhovaná a za hlavou má výrůstky. Výrazné zbarvení housenek je typickým výstražným znamením u živočichů, kteří jsou nebezpeční nebo nepoživatelní.

 
home/motyli_monrachove.txt · Poslední úprava: 2008/03/17 17:58 autor: srerucha

TOPlist