Praxe

…strom života věčně zelený

Jak držet přístroj

Správné držení foťáku umožňuje vyvarovat se neostrým záběrům způsobeným pohybem foťáku během expozice. Poučka říká, že při správném držení foťáku lze v ruce udržet záběr s expožiční dobou maximálně rovnou převrácené hodnotě ohniskové vzálenosti. Tj. pro praktiku s „padesátkou“ objektivem je to nějakých 1/50 s.

Základem je držet v rukou pouze foťák, a držet jej oběma rukama. Máme jej zapřený o střed pravé dlaně, proti kterému ho opíráme levou rukou. Palcem pravé ruky třeba ovinout zadní stěnu aparátu, třemi prsty téže ruky, od prostředníčku dále, pak tiskneme přístroj proti palci. Ukazováček je zcela volný, užíváme jej k tiskutí spouště :o).

Lokty je dobré mít přitažené k tělu, nohy mít rozestavěné tak, aby zajišťovaly pevnou a stabilní oporu zbytku fotografa. Postoj i držení musí být pevné, avšak ne křečovité.

Rady moudřejších: http://digineff.cz/zaciname/drzime/drzime.html

Focení lidí, kteří se fotit nechtějí

.. a nebo naopak moc chtějí …

  • sedněte si na ulici, (do kavárny, na schody kostela mezi bezdomovce) a chvíli si s aparátem jenom hrejte – lide si zvyknou a přestanou si vás všímat a začnou se tvářit přirozeně
  • používejte velkou ohniskovou vzdálenost a foťte z dálky
  • pokud máte „bezhlučný kompakt“, pak:
    • vypněte si jedinečný „shutter sound“ vašeho přístroje a
    • odpusťte si reflex „vyfotit a podívat“ (kdy zmáčknete spoušť a hned kontrolujete výsledek) a tvařte se, jako že není lepší podívaná na svět než přes objektiv (a mezitím foťte kolemjdoucí)

Infračervené foto a Olympus C750

Co to je a co na to potrebujete najdete treba na Paladix.cz nebo na fotografovani.cz.

Pořídil jsem si filtr Cokin P007, na internetu se dá sehnat za 600 korun. No a první zkušenosti:

  • automatické ostření nefunguje
  • je třeba fotit na poměrně dlouhý čas (řádově sekundy), na C750 je tedy potřeba použí plně manuální režim. Vodítkem ke správné expozici je korekce expozice zhruba -1 EV
  • je potreba zamezit pronikání světla do objektivu kolem filtru – jinak se objevují rušivé odlesky, je vidět každé zbloudilé smítko prachu

Pokud vás zajímá infačervená fotografie se zrcadlovkami Canon EOS, mrkněte na http://photonotes.org/articles/eos-ir/

Starší blesk a nový foťák

Pokud si k novému digitálu koupíte či půjčíte starší blesk, ať již manuální, či s clonovou automatikou, je nutné si ověřit, že vám něco nemůže shořet. Řečeno polopatě, některé starší modely blesků stavěné pro použití s mechanickými fotopřístroji mohou při provozu pracovat s takovým napětím (elektrickým, nikoliv mentálním ani střevním), na jaké není elektronický přístroj ani trochu přizpůsoben.

Tedy, při „odpálení“ blesku teče mezi kontakty blesku a paticí na foťáku eletrický proud o jistém napětí (které zavisí na modelu blesku), které se zove spouštěcí. Podle standardu ISO 1) toto napětí nesmí přesáhnout cca 24 Voltů, výrobci fotoaparátů často uvádějí ještě méně. Moderní blesky mají spouštěcí napětí zpravidla v rozsahu 3 – 10 V, zato u starších modelů může dosáhnout přes 200V. No, a taková elektřina neudělá citlivé elektronice ani trochu dobře, ba naopak. A bude se to těžko reklamovat.

Velice pěkná tabulka, jak si na tom různé blesky stojí, je na http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

Olympus C750 a externí blesk

Pořídil jsem si ke své C750 postarší blesk Metz 32 MZ-3, se SCA adaptérem (tuším SCA 3202 M2) celkem za asi 2.200 kc. Chová se jako systémový blesk, má výklopný / otočný reflektor, TTL měření, motorový zoom.

Umí si i přisvěcovat k AF (pomocným světýlkem), leč foťák mi na to nezabírá :-(

Jinak to funguje skvěle, mužů doporučit :-)

Zajímavé odkazy

Sbírky článků o focení: digineff.cz, www.paladix.cz, www.fotografovani.cz

1) ISO 10330 z roku 1992
 
foto/technika/praxe.txt · Poslední úprava: 2008/05/06 14:56 autor: srerucha

TOPlist