Danaus stěhovavý(klikni pro predchozi fotku) Danaus stěhovavý(klikni pro nasledujici fotku) Danaus stěhovavý

Danaus stěhovavý
Název fotografie: Danaus stěhovavý
Místo původu: El Rosario, Mexiko
Patří do galerie: Hmyz(právě prohlížena), Mexiko 05: příroda

Danaus stěhovavý

.. alias motýl Monarcha (Danaus plexippus)

Tento druh s výraznou černooranžovou kresbou a s tmavě olemovanými žilkami je jedním z nejznámějších motýlů. Obě pohlaví jsou si navzájem podobná. Housenka je černě , žlutě a krémově pruhovaná a za hlavou má výrůstky. Výrazné zbarvení housenek je typickým výstražným znamením u živočichů, kteří jsou nebezpeční nebo nepoživatelní. V případě monarchy jde o to, že housenky požírají pryšcovité rostliny a přejímají do svých orgánů jejich jedovaté srdeční glykosidy, které poškozují činnost srdce. Dříve než housenka začne požírat listy, překousne hlavní žílu listu. Tím zabrání dalšímu transportu jedovaté rostlinné tekutiny do listu. Mírně jedovatý list pak housenka zkonzumuje. Housenka jed nestráví, nýbrž jej uloží v tělesných tkáních. Housenky monarchů rostou neuvěřitelně rychle a během dvou týdnů se kuklí. Motýl, který pak vyleze z kukly, má rovněž v těle jed.

První generace motýlů pak putuje dále na sever USA. Generací motýlů je pak ještě několik, dokud na podzim nedoletí až do Kanady. Motýli z podzimní generace se chovají jinak. Nerozmnožují se a snaží se v těle zajistit co největší energetickou rezervu. Čeká je totiž více než 3000 km dlouhý let do Mexika, aby tam přezimovali ve stejných podmínkách jako minulá zimní generace jejich předchůdců.

Ačkoliv jsou jeho křídla velmi tenká, je monarcha silným a překvapivě vytrvalým letcem. Dokazuje to známými každoročními tahy na tisícikilometrové vzdálenosti ze Severní Ameriky do Kalifornie a Mexika.

Zdroj: www.salix.cz

Papilio garamas abderusDanaus stěhovavýDanaus stěhovavýmotýl z tropůBourovec prsténčivý