Turecko -- praktické informace

Víza a hranice

  • od r. 2005 bezvízový styk
  • pozor, nás nepustili se Sýrie (přechod Akcakkale z turecké strany) do Turecka, jeste nevědeli, ze viza nepotřebujeme (září 2005)

Měna

  • Turecko: (Nová) Turecká lira, 1 YTL = 1 000 000 TL, 1 YTL = cca 20 kc (srpen 2005)

Místa

Istanbul

Doprava po městě:

Po příjezdu do města nejspíš jako první zamíříte do čtvrti Sultanahmet, kde je toho obecně řečeno nejvíc k vidění.

Pokud přijedete vlakem z evropské strany (modrá trasa na mapce), pak to nejspíš dojdete pěšky.

Pokud přijedete vlakem z Asie, pak přímo od nádraží Haydarpaša jede osobní trajekt přes Bospor, která končí v Eminonu, kousek od Sirkeci. Žeton na trajekt stojí kolem 1YTL, a kupuje se v pokladně hned u mola.

Pokud přijedete autobusem z Evropy či letadlem, je nejlepší použít metro (dlouhá tmavočervená trasa na mapce) a místní odrůdu tramvaje (černá trasa). Nenechte se zmást tím, že metro a tramvaj jsou ty stejné soupravy, jen jedna jezdí po zemi a druhá pod zemí.

Tramvaj i metro fungují podobně jako trajekt na žetony, jeden stojí cca 1,1 YTL a kupují se v malých stáncích přímo na zastávkách. Při přestupu z metra na tramvaj budete potřebovat žetony dva. Pokud jedete z letiště, nastopupíte na zastávce „Havalimani“ a pojedete směrem na Aksaray. Při příjezdu autobusem nejspíš přijedete na autobusový terminál Esenler, na metro nastoupíte na stejnojmenné zastávce a pojedete zase směrem na Aksaray. Na této konečné vystoupíte a přejteete o ulici vedle na tramvaj, která vás za další žeton sveze do Sultanahmetu.

Při jízdě z letiště je ještě možnost přestoupit na zastávce Zeytinburnu.

Metro a tramvaje v Istanbulu

Ubytování:

Nejvetší koncentrace ubytování je asi ve čtvrti Sultanahmed, v srdci starého Istanbulu. Ceny začínají od 5 EUR na osobu za spaní na střeše (New Backpacker's Hostel), standardní cena je cca 10-15 EUR za osobu a noc a snídani.

 
cesty/vychod_2005/prakticke_info_turecko.txt · Poslední úprava: 2007/03/06 16:43 autor: kacenka

TOPlist