Pobaltí: praktické informace pro cestovatele

Zde se pokouším shrnout naše zkušenosti, které by mohli prospět dalším turisům, potuníkům, světoběžníkům a podobnáým individuím při jejich cestě do Pobaltských republik.

Pobaltí ?

Pobaltskými republikami je v následujícím textu míněna trojice států - Estonsko, Lotyšsko a Litva. Tyto republiky toho mají mnoho společného, leč jsou to tři zcela samostatné státy, z nichž každý si jde svoji vlastní cestou.

Co mají tedy společného ? V první řadě (hned po jisté geografické příbuznosti) historii, které by se dala ve stručnosti shrnout do výčtu okupačních mocností (napohled nejvýrazněji je v paměti národa uložena sovětská okupace v letech 1940-41, německá okupace v dalších letech války a druhá sovětská okupace v letech 1945 - 1991). Podobný je i ráz krajiny, která je (oproti té naší) plochá, hojně zalesněná (zejména borovými a březovými porosty), pokrytá jezery. Ke každé zemi náleží řada ostrovů a ostrůvků. Společně Pobaltské republiky vstoupily i do NATO a EU.

Pro cestovatele nabízí jednotlivé země podobnou škálu zážitků – viz podkapitola „Za čím do Pobaltí ?“.

A v čem se liší ? V etnickém původu obyvatel, jazyce, měně, vyspělosti, politické orientaci, kultuře ….

Údaje ryze praktické

Estonsko, anglicky Estonia, je nejsevernější z pobaltských republik, čítá necelý milion a půl obyvatel (68% Estonci, 26% Rusové), rozkládá se na ploše cca 45 tisíc km čtverečních (včetně více než 1500 ostrovů v Baltském moři). Ze severu je ohraničeno Finským zálivem, na západě Baltským mořem, sousedí s Ruskem a Lotyšskem – více viz [1].

Lotyšsko , anglicky Latvia, čítá cca 2,5 mil. obyvatel (60% Lotyši, 30% Rusové), rozkládá se na ploše cca 65 tisíc km čtverečních. Hraničí s Litvou, Estonskem, Ruskem a Běloruskem – více viz [2].

Litva , anglicky Lithuania a litevsky Lietuva, je nejjižnější z pobaltských republik, 3,5 miliónů obyvatel, 65 tisíc km čtverečních. Hraničí s Polskem, Lotyšskem, Ruskem (přesněji s Kaliningradksou enklávou) a Běloruskem– více viz [3].

Jak se tam domluvím ? Estonština se řadí mezi ugrofinské jazyky, je podobná Finštině a vzdáleně Madarštině. Lotyšština a Litevština jsou jediné dva „živé“ ze skupiny baltských jazyků – nejsou v zásadě podobné ničemu. Na druhou stranu na všech jazycích je poznat vliv němčiny a ruštiny – zejména ve slovní zásobě.

Ve všech třech státech je významná rusky hovořící menšina, v některých oblastech (zejména poblíž bělo- či ruských hranic) na vás nejdříve promluví rusky. Mladí lidé zpravila umí obstojně až výborně anglicky (leč většinou není nikdo takový po ruce, když je to zrovna potřeba). Hodně je rozšířená i Němčina – zejména v Litvě coby oblíbené destinaci německých turistů.

Jak tam jet ?

Podle výhodnosti – auto, kolo, místní doprava.

Co ještě ?

Co ? Estonsko Lotyšsko Litva
MPZ EE LV LT
Telefonní předvolba +370 +371 +372
Měna EEK - Estonská koruna LVL - Lotyšský Lat LTL - Litevský Litas
Přibližný kurz 1 eek = cca 1,85 Kč Ls 1 = cca 41 Kč Lt 1 = cca 8,50 Kč

Za čím do Pobaltí ?

Zatím pouze heslovitě:

  • hlavní a jiná města– Tallin, Riga, Vilnius, Tartu, Parnu, Kaunas, ..
  • národní parky – Aukštatija, Dzúkija, Gauja, Laheema
  • příroda – Kuršská kosa, ostrovy Saarema a Hiumaa, Čudské jezero …
  • skanzeny – Tallin, Rumšiškés, Nida, …
  • ostatní zajímavosti – Hora křížů, geografický střed Evropy, městečko Kunda,
  • tisíce muzejních expozic – zejména „Muzea okupace“ (Tallin, Riga), 9. pevnost v Kaunasu

Kde jsme spali?

Litva

* Trakai: Kempingas Slenyje - moc pěkný kemp. Možnost pronajmutí chatky nebo plácku na stan. Kemp je hned u jezera, nejlépe se tam dá dostat parníkem:)

* Paluše - Kemp jezera směrem na Ignalinu. Žádný luxus nečekejte. Jedná se o kousek lesa a v ceně je pouze místo na stan. Doporučovala bych vyhýbat se kadibudkám velkým obloukem. Kemp je nehlídaný, jen večer přijede pán zkasírovat nocležníky.

* Nida (Kuršská kosa) - B&B za 100 Ls za 2 noci (pokoj, kuchyňka, WC, koupelna). Cenově to vyšlo jako kemp.

Lotyšsko

* Kemp v Siguldě - ubytoval jsme se v kempu u řeky (a ani jdnou jsme se v ní nekoupali) a odtud jsme dělali výlety do okolí (Ligate, Sigulda, Krimulda, Césis). Kemp celkově nic moc.

* Riga - City Kemp. 5 Lt za osobu, 1 Lt stan.

Estonsko

* Pärnu - kemp Konse Holiday Village. Kemp nejlepší z nejlepších. Místa na stan na anglickém trávníku nebo ubytování v pokojích. Internet zdarma, skvěle vybavená kuchyňka, pračka, sušička. Všude je bezbariérový přístup. 60 EEK stan + 60 EEK člověk.

* Mustvee - poprvé jsme se odhodlali vyzkoušet B&B. Za 50 EEK místo na stan + WC, příplatek za sprchu 20 EEK.

* Käsmu - kepm Lainela. 25 EEK os/noc. V ceně je sprcha, WC a místo na stan. Je možné pronajmou si také chatku.

* Kope (Saaremaa) - kemp hned u majáku. 20 EEK za osobu, příplatek 30 EEK za sprchu.

* Sääretirp (Saaremaa) - kemp Kessari. 50 EEK za místo na stan.

* Kaali (Hiumaa) - kemp u koňských stájí. Kuchyňka, WC a sprcha. Možnost ubytovat se v chatkách.

Odkazy a zdroje

 
cesty/pobalti_2006/prakticke_informace.txt · Poslední úprava: 2007/07/02 15:46 autor: kacenka

TOPlist