Prolog

Poté, co zdraví nepřálo naší dvouměsíční cestě po ostrovní Indonésii, padlo rozhodnutí jet se znovu podívat do arabského světa. Tentokrát na opačný konec, než jsme navštívili při minulé cestě po Turecku, Sýrii a Jordansku, a to do Ománu, země vedené pokrokovým sultánem. Asi týden před odjezdem jsme si pořádně všimli, že turisticky průvodce zapůjčeny kamarádem cestovatelem věnuje polovinu svého rozsahu i další zemí – Spojeným Arabským Emirátům. A tak jsme znali destinací naší cesty letošního léta jako obvykle s mohutným předstihem.

K cestě do Ománu není třeba žádných intenzivních příprav. Nejzajímavější letecký spoj jsme našli s tureckými aerolinkami z Prahy přes Istanbul do ománského hlavního města Muscatu (nelekněte se, až budou slečny v agenturách mluvit o muškátu:). Tuto letenku koupit buď online přímo u aerolinek nebo s příplatkem (750 Kč u Student Agency) u některé z tisíců zprostředkovatelských agentur.

Pro cestovatele s nízkým rozpočtem představuje jistou komplikací absence mládežnických hostelu, levných hotýlku a podobných blesaren. Údajně však v zemí funguje spousta rodin, které vám za levný peníz poskytnou postel a snídani (B&B). Jiným řešením je pronájem auta a v kufru složený stan.

Vzhledem k cenám aut (v Omanu stojí nové auto cca jednu průměrnou měsíční mzdu) a pohonných hmot (u malého auta 40h/km) vyjde půjčení auta při 4týdenní cestě na 17E /den (při rezervaci po internetu; některé zdroje uváděly 10E, ale my se tak nízko nedostali..).

Na cestovní medicíně vám kromě žloutenek a tyfu (které už jsou doporučovaný pomalu i na slovensku) vám možná doporučí očkování proti meningitidě, antimalarika se většinou nepředepisují. Každopádně se vyplatí zastavit se v pojišťovně pro cestovní připojištění, jeden nikdy neví. Lékárnu člověk už má z dřívějších cest – leda snad připomenout staré moudro, že na arabský / asijský průjem je nejlepší arabský / asijský lék.

Víza do Ománu jsou pro našince dostupná za drobný poplatek „on arrival“, tedy stačí sbalit doklady, kreditku, pro jistotu i pár stovek Euro v hotovosti a jste hotovi vyrazit.

 
cesty/oman_2007/denik/d1-predmluva.txt · Poslední úprava: 2007/08/08 16:23 autor: srerucha

TOPlist