Co chceme videt po ceste ?

Ahoj, tady je seznam veci, ktere pripadaji v uvahu na navstevu pri nasi ceste. Prosim, kdyz vas neco napadne, muzete to sem pomoci tlacitka „edit page“ dopsat a pozmenit. Skrtnute veci jsou ty, na kterych jsmee se shodli, ze asi ne, naopak ztucnele jsou ty, kde jsme spis pro. Enjoy :)

Tady je mapa s vyznačením míst, která teda zatím uvažujeme, že jo. Na Yucatánu jsou tečky s barevným prostředkem, což znamená, že jde o tutéž atrakci (vždy stejnou barvou) na různých místech. Z toho je např. vidět, že kdybychom se šli potápět k Chetumalu (potápění = se žlutým prostředkem), mohli bysme okraj Yucatánu vynechat a jet na plameňáky (=s modrým prostředkem) do Celestúnu (západně od Progresa) a ušetřené km s výhodou použít na výlet na sever od Mex.City… a nebo prostě jen ušetřit :)

První propočet km pro možnou trasu vedoucí přes tato místa: Mex.City -(150km)- Vol.La Malinche - (180km) - pod Iztu/Amecameca/ -(212km)- Valle de Bravo/motýli/ -(340km)- Vol.Paricutín -(253km)- pobřeží Pacifiku/Lázaro Cárdenas/ -(764km podél pobřeží)- Pto.Escondido -(263)- Oaxaca - (577km)- S.Cristóbal - odtud: A) 189km do Palenque, 2x 180 km do džungle (Bonampak); B) 2x 150 km do džungle k Lagunas de Montebello. Palenque -(593)-Chetumal -(460)- Celestún mezisoučet cca 4300 km -(682)- Villahermosa -(795)- Mexico City. Celkem cca 5800 km.

 • Základní itík

(sestaven 3.2.05 za účasti Athaje & Cicvošů)

27.2. Mexico City - půjčení auta, vyzvednutí map, nákup jídla… večer odjezd k Teotihuacánu

28.2. dopoledne Teotihuacán, odpol. přejezd k Valle de Bravo (motýli)

1.3. motýli, přejezd k Volcán Paricutín

2.3. Volcán Paricutín, nocleh tamtéž

3.3. přejezd k sopce La Malinche

4.3. La Malinche (4400m, aklimatizační výlet)

5.3. přejezd pod Iztu, relax

6.,7.,8. - výstup na Iztu

9.3. - přejezd do Oaxacy, možná navečer Monte Albán

10.3. - bezpečné ustájení auta v Oaxace (ideálně domluvit se s nějakým hostelem), přesun do hor

11.,12.,13.,14. - trek v horách u Oaxacy

15.3. - přejezd k Juanu Carlosovi

16.3. - relax na pláži u Juana Carlose

17.3. - přejezd do S. Cristóbalu, sehnání info o možnostech treků do pralesa (Banampak či něco jiného?)

18.3. - přesun k ruinám Bonampaku

19.,20.,21. - Bonampak + další „blízké“ ruiny v pralese

22.3. - přesun k Calakmulu (ruiny + nár.park pralesní)

23.3. - Calakmul

24.,25. - šnorchování v Karibiku (jih - Xcalak či někde tam)

26.3. - podvodní jeskyně při pobřeží (snad i se šnorchlováním) *)

27.3. - přejezd k plameňákům (Celestún)

28.3. - plameňáci

29., 30., 31. - návrat do Mex.City + rezerva. 31.3. večer musí být Athaj na letišti v Mex.City.

Pozn.1: časový rozvrh je spíše nadsazený. Tzn. téměř určitě tam zbyde nějký volný čas, který lze využít buď tak, že průběžně přidáme cestou něco, co nás napadne/bude se nám líbit, a nebo na konci zajedeme na sever od Mex.City do pouště.

Pozn.2: ještě lze zvažovat prohození jednotlivých úseků (v zásadě jsou 3 velké úseky: 1) západ = Paricutín + motýli, 2) Izta 3) Yucatán). Včera se nám jevilo uvedené pořadí nejvhodnější, resp. našli jsme na něm nejmíň nevýhod :-) Jinak jakékoli prohození by nemělo mít zásadní vliv na datum návštěvy Juana Carlose, bude to vycházet vždy cca do půlky pobytu.

*) Pozn.3: přidala jsem svévolně, na na schůzce jsme to neřešili. Důvod: Ivoš na to zapomněl. :-)

D.F. a okoli

 • Teotihuacan: hodina cesty z DF, pyramidy slunce a mesice
 • park s kaktusy, po ceste do Oax, vesnicka Tehuacan
 • park s motylama (Michoacan)
 • Volcan Paricutin (2800 m), stat Michoacan. Nejmladsi mexicka sopka, vznikla v roce 1943. Kdyz se na ni jde, vsude mezi kameny se kouri a tak :-). Je to jednodenni, ale poradny vylet s prespanim ve vychozi vesnici (bud za vesnici ve stanech nebo je tam i nejaky hostel)

Oaxaca

 • Hierve el Aqua - zkamenele travertinove vodopady, liduprazdno !!! - fotka
 • treky kolem Oax, smerem na sever
 • Monte Alban (vstup 38P) (znam misto na spani pobliz :) - fotka

Chiapas

(alias Chiapas, Tabasco)

 • Palenque (150P)
 • Ocosingo - Tonina - fotka
 • Aqua Azul (100P/os.). - modre vodopady, na ceste mezi Ocosingem a Palenque
 • Lacadonský prales - možnosti: odlehlé ruiny (Bonampak, Lacanja, Yaxchilan), ekologická střediska, Lagos de Montebelllo (59 jezer různých barev v džungli), Laguna Miramar (největší jezero Lac.džungle).

Ivošova poznámka: v případě časového presu bych daleko raději odlehlé ruiny v pralese (četl jsem o nich v jednom cestopise) než Palenque, kde je hodně turistů!

Athaj: myslim, ze na tom se shodmene vsichni. Ale hlavne: nejdulezitejsi je prijit na pamatky za raniho kuropeni !!!

Yucatan

(alias Yucata, Campeche, Quintana Roo)

 • Dzibilchaltum
 • Uxmal
 • Tulum - primo u krasneho more, karibik - fotka
 • snorchlovani v Karibiku - mozne lokality (brano od severu k jihu): ostrov Cozumel, Reserva de la Biosfera Sian Ka´an, Punta Allen, Xcalak (vyber nejspis na miste podle casu)
 • Chicen Itza
 • Calakmul - ruiny uprostred pralesa, ktery je nar.parkem pod UNESCO. Lonely Planet pise: “…je vetsi nez Tikal v guatemale. Doposud byly ocisteny pouze casti z celkove rozlohy 100 km2 a jen nekolik malo ze zdejdich 6 500 budov bylo zrekonstruovano. Vykopavky a restaurovani stale probihaji. Ruiny, ktere se nachazeji v srdci obrovske stejnojmenne prirodni rezervace Calakmul, jsou obklopeny destnymi pralesy, na ktere je nejlepsi pohled z vrcholku pyramid. Navsteva oblasti je dobrou prilezitosti prozkoumat tuto cast bez rizika, ze se v dzungli zabloudite. Je velice pravdepdobne, ze uvidite divoke krocany, papousky, tukany a dalsi z obrovskeho mnozstvi druhu zijicich v rezervaci…“ Nejezdi tam verejna doprava a pobliz se da oficialne stanovat.
 • plamenaci - rezervace Ria Celestun nebo Rio Lagartos. Pozoruji se na vyjizdkach lodkou. Ceny: Celestun - 100 USD/lod, resp. 40 USD/lod pri kratsi trase; Lagartos: od 40 USD/loď. Krom plamenaku jsou k videni mangrovove lesy a hafo dalsich ptaku. O Rio Lagartos tady: http://www.ismaelnavarro.gobot.com/index.html (supr motivacni fota plamenaku ;-))

Dalsi

 • Park La Venta ve Villahermose - pamatky nejranejsich stredoamerickych kultur, posazene v parku s krokodyly a nosaly
 • Sopka Pico De Orizaba – neco pres 5 km .. problemy s vyskovou nemoci, na zacatku nebudem zvykli, na konci uz utahani :( Pozn.Lucka: ne, Orizabu pls ne… je to po ledovci, kterej ma sklon 45° (macky, cepin) a k tomu se tam obcas leze. Ja osobne na to nemam :-(. Vice info viz: http://www.hory.applet.cz/mexiko/mex_orizaba1.html
 • nar. park kolem sopek Popo a Iztaxihuatl - priroda, vesnicky, pamatky, lidi… pokus o výstup na Iztu (5 280 m). Podle dostupných info je to normální choďák, sněhu málo nebo žádnej (můžem zvážit, zda vzít mačky). Tady http://gama.fsv.cvut.cz/~vins/nymvd/online/online_mexiko.html je pro představu fotka s namalovanou trasou (cca v půlce stránky). Tady http://www.hkbabilomkurim.wz.cz/view.php?cisloclanku=2003021503 je nějaký popis cesty (taky spíš pro představu). K aklimatizaci by mohl poslouzit vystup na sopku Malinche (4 460 m) - viz http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=1756
 • pokud se dostanem nekam na sever, tak mezcalerii/tequllerii (proste palirnu)

Co je potreba udelat

Dovolila jsem si pridat kapitolku. Mohli bysme sem psat, co je potreba zaridit/zjistit a v jakem stadiu zarizovani to je. Zkusim to:

auto

 • Půjčovny přes net

20.1. - odpověď z 1.půjčovny. Kopíruju ji sem, překlad myslím nepotřebujeme :-)

Estimada Lucie.. Nuestro auto compacto manual a/c 4 puertas es un Volkswagen Pointer City. La tarifa diaria es de $ 25.00 usd diarios y $ 150.00 usd semanales La cobertura básica de seguros es de $ 11.00 usd diarios La cobertura parcial de seguros es de $ 15.00 usd diarios 10% cuota del aeropuerto (airport fee) 15% Impuesto federal (IVA) Saludos Cecilia Sanchez A. Gerente de Reservaciones Arrendadoras Grupo Antyr Tel. 52 (624) 1422424 Ext 224 reservations@grupoantyr.com.mx

tzn.: 900 USD půjčovné (4×150 + 6×25) + 510 USD pojištění (34×15) + 90 USD apt.fee + 135 USD daň = 1635 USD = 37 605 Kč = 9 400 Kč/os.

další:

http://www.arac.com/arac_cars/mexico.htm (tihle neodpověděli na maily)

http://www.nationalcar.com.mx/ (odpověď viz výše)

http://www.mexonline.com/travcar.htm - rozcestník, odkazy na více půjčoven

Ostatní adresy už bohužel nemám. Ale co si pamatuju, dívala jsem se na velké mezinárodní - Europcar, Hertz, Avis… A určitě nezkoušejete Budget - s těmi jsem si docela živě dopisovala a nechtěli mi říct po mailu cenu, že prý jedině telefonicky (na vysvětlení, že nehodlám volat do Mexika, mi poradili zavolat na evropskou pobočku do Anglie :-))

 • Půjčení přes českou CK

V Apollu (tam, odkud mame s Ivosem letenky) nabizeji podobne sluzby jako ve Student Agency - tj. objednani auta z CR. Je to pres pujcovnu Alamos a ceny jsou (kopiruju z mailu od Apolla):

Cena auta typu ECONOMY 318 USD/tyden,53 USD/den COMPACT 366 USD/tyden, 61 USD/den. V cene je zahrnuto CDW/povinne ruceni/, TP/pojisteni proti kradezi/, PLI/pojisteni odpovednost za skodu na majetku tretich osob/, VAT/ mistni dane a poplatky/ - spoluucast neni, poplatek za vypujceni auta na letisti. Cena auta typu ECONOMY 288 USD/tyden,48 USD/den COMPACT 336 USD/tyden, 56 USD/den. V cene je zahrnuto CDW/povinne ruceni/, TP/pojisteni proti kradezi/, PLI/pojisteni odpovednost za skodu na majetku tretich osob/, VAT/ mistni dane a poplatky/ - spoluucast je 1 500 USD, poplatek za vypujceni auta na letisti.

Tzn. pri drazsi variante, (nulova spoluucast), auto kateg. compact: 366×4 + 61×6 = 1830 USD = 42 900 Kc, tj. 10 500 Kc/os. Asi není zahrnut letištní popl., ten je 10% z ceny bez pojištění (viz výše), tj. nevím, kolik je to v tomto případě.

Se spoluúčastí to vychází na 1680 USD = 38 640Kč = 9 660Kč/os. Ale do toho bych nešla, ušetří se 1000 Kč/os, ale riziko vzroste na 10 000 Kč/os. (1500USD = 34 500Kč).

 • Malé lokální půjčovny

Juan Carlos: few meters from INEGI there is a local rent a car company with cars ranging from 650 to 1655 euros per month. You can read more about it here:

www.casanovarent.com.mx

tip od kaktusáře:

Nejlepší zkušenosti máme s půjčovnou COMBIRENT (seňor Carlos García Campos) Hidalgo No.158 - Bis / Col.Peňon de loés Baňos / Mexico D.F./ Suc.Aeropuerto / Tel: 5571-2556; 5571-3220; 5584-4895; 5584-4850

Jsou slušní, i když hlídat si musíte úplně každou půjčovnu. Mají k dispozici mikrobusy VW v dobrém stavu. Není od věci pozorně prostudovat předávací protokol a trvat na heveru a dobré rezervě i všech ostatních pneu. aktuální ceny neznám, ale smlouvání předem nikdy neuškodí. Tvrďte, že vám kamarádi řekli nižší cenu (tak o 20-30%, novým zákazníkům mohou říci o něco víc než nám stálým. Nechte se od nich vyvezt na okraj hlavního města, jinak je velmi pravděpodobná pokuta od pozorných policajtů, pro něž je bílej magnet a napálí vás těměř za cokoli. Chlápkovi dejte tak 100 - 200 pesos. Dohodněte se samozřejmě předem.

Po dohodě na vás na letišti bude čekat spojka z půjčovny i o víkendu. Za parkovné se platí, tak je nechte přijet až k poslednímu letu skupiny. Noc lze strávit na letisti v odlehlejší části prvního patra, nejlépe v zóně občerstvení. Věci je třeba dobře hlídat, nebo jejich část dát do úschovy (bacha, ta je dost drahá). Peníze si nevyměnujte příliš brzy, ať si vás nějak nevytipujou. Lidé z Combirentu by vás také mohli odvézt do levného hotelu jménem Las Vegas na výpadovce na Queretaro. Koneckonců jsou na takový servis zařízení. Jen to pořádně domluvte. Ten hotel znají od naší party a party Jirky Krechovského. Moje i jeho jméno lze použít, ikdyž nezaručuji, že se jim hned vše vybaví. Někdy to trvá. Ten hotel je sice hodinový, ale poměr ceny a kategorie je velmi příznivý. Zpátky by vás tam mohli i odbavit a odvezt na letiště. Je to zdaleka nejpříjemnější. Hlavní město je noční můrou všech evropských řidičů.

Ta půjčovna je kousíček od letiště. Rozhodně se tam ale nevydávejte, nemuselo by to dobře skončit. Taxikářům moc nevěřte. Poznají, že jste tam poprvé a odrbou vás. Spolehlivě na nás vždy čekali, alespoň pokud jsme vůz objednali. Je to sice trochu nepříjemné, ale osmkrát mě už nezklamali. Minule jsem je trochu seřval pro pozdní příchod s tím, že už jsme si hledali jinou půjčovnu. to je ale jediná a na mexické poměry mírná minela. Na letišti je ještě několik dalších půjčoven. Jsou dražší a nemají minibus. Mimochodem, je velmi příznivý cenou. Osobák kombi je strašně malej. Za pár dní se v něm udusíte a dáte za něj skoro stejné peníze, u některých půjčoven i vyšší. Mikrobus má navíc stejnou prostupnost terénem jako většina teréňáků. Kdyby selhal mail, zkuste to pojisti faxem. Angličtina je v tomto případě též možná, ale raději bych si nešel někoho se španělštinou pro dojednání podmínek.

Pozn.Lucka: našla jsem jejich www: http://www.combirent.com.mx (aneb lekce španělštiny, ale udělalo mi radost,že se tomu dá rozumět:-)). Koukněte se, mají samý velký auta :-) Udělám přes svoji dvorní překladatelku pokus o navázání kontaktu).

* Obecné info

nejběžnější auta v nabídkách:

Nisan Tsuru: http://www.nissantsuru.com.mx/

Nissan Platina: http://www.nissanplatina.com.mx/

VW Pointer: http://www.cancuntravel.com/car_descrip.asp?car=41&id_company=1

Ford Focus http://www.ford.co.uk/ie/focus/-/- -těžko říct, který se myslí v Mexiku, neb to má zjevně víc typů.

Ford Fiesta http://www.ford.co.uk/ie/fiesta/fie_overview/fie_bodystyle/ - dtto

Chverolet Chevy - to už vůbec těžko říct, páč to vypadá, že Chevy je familierní zkratka pro Chevrolet… takže to může být celkem cokoli z tohohle: http://mx.classifieds.yahoo.com/autos/Chevrolet/Chevy/index_model.php

Systém pojištění:

(přebráno od Alama ale princip bude podobný všude)

1) existuje tzv. Primary Liability Insurance (PLI), které je cca 5USD/den a kryje škodu na autě druhého účastníka nehody (tj. ne na našem půjčeném!!!) do výše cca 10 000 USD. Pokud si nájemce auta nezaplatí žádné jiné pojištění (viz dále), je PLI povinné. Jde tedy o takový ořezaný ekvivalent našeho povinného ručení.

2) pak je zde Collision Damage Waiver (CDW) + Theft Protection (TP). Cca 15 USD/den. Kryje škodu na půjčeném autě v případě nehody nebo krádeže. Zahrnuje zároveň i PLI a zpravidla také pojištění osob (=zdravotní péči v příp.nehody). Mohou zde být uplatňovány různé výluky z pojištění - to už záleží na smlouvě (obecně pokud se s autem zachází nějak rizikově - řízení pod vlivem alkoholu :), jízda po nezpevněné cestě -tohle platilo např. v JAR - apod.). Dále zde bývá nějaká spoluúčast (=do určité výše škody to pojišťovna nehradí), obvykle 1000 USD. Lze se dále připojistit, aby spoluúčast byla nulová (cca 8USD/den).

ZÁVĚR: rozhodně je potřeba mít plné pojištění. Nulová spoluúčast je značka ideál.

mapy

Info od Juana Carlose:

There is the INEGI (in Spanish), National Institute for Information Geography and informatics. They claim to be the only ones providing maps like the ones you want, also the minister of tourism told me so. What one has to do is to say the area one wants to visit and they will print a map of 100×90 cm. scale 1:50 000. It costs five US dollars per map.

INEGI Avenida Patriotismo No 711-A Planta Baja / Colonia San Juan Mixcoac, C.P. 03730 / Telephone number (if one phones from Mexico City) 5278-1041 / Monday to Friday from 8:30 to 21:00 / (they print and deliver the maps in few minutes)

moskytiéra

inspirace na webu:

slovní popis a tipy zde: http://www.treknet.cz/art/clanek.asp?id=764

obrázek: http://www.sportstrahov.cz/DetailPage.asp?DPG=10841

tentýž obrázek v praxi: http://www.bartsport.cz/outdoor/shop/de/1389

střih made by Cicvoši vs. Tatonka z Hudy

http://lucyova.webpark.cz/ruzne/moskytiery.jpg (odkaz se musí zkopírovat do nového okna, aby fungoval)

na obrázku A je, co jsem viděla v Hudy Sportu, od fy Tatonka. Je to zjevně na dvojpostel (půdorys 3×3 m). Stojí to 950 Kč.

na obr. B je, co jsme vymýšleli, že bychom ušili (myšleno též na dvojpostel, pro 1 osobu samozřejmě stačí půdorys 1 x 2 m). Nahoře by se to vyztužilo čtvercem složeným z tyček od Gemmy zastrkaných do těch svorek, co se používají na stan (lze je koupit zvlášť). Tyčky mají délku 70 cm, tzn. 2 m široká látka my se na té tyčce nařasila jako záclona. Zavěšení na strop: ve čtverci z tyček se úhlopříčně natáhnou 2 šňůry a za jejich křížení se to pověsí. Když nebude na stropě háček apod., tak si natáhnem šňůru a pověsíme to na ni. Látka: Jediná použitelná, kterou jsem v Brně objevila, má šířku 140 cm a stojí 85 Kč/m (pro nešvadlenky: to znamená, že je to pás o šířce 140 cm a 1 m tohoto pásu stojí 85 Kč :)). Pro rozměry na dvojpostel vychází spotřeba látky přes 12 m, tj. 1100 Kč a ještě je s tím práce (pokud by se šil jehlan dle vzoru Tatonka, byla by spotřeba látky asi 10 m, tj. cenově pořád srovnatelné s Tatonkou). Takže pro nás není celkem co řešit, koupím to v Hudy (pokud zázrakem neobjevím nějakou ještě levnější látku). Ale na moskytiéru poloviční velikosti (pro 1 člověka) by měla být spotřeba látky teoreticky poloviční, tedy cena kolem 400 - 500 Kč, a to už se myslím vypatí ušít.

Látka: materiál s názvem monofil. Takovej průhlednej závoj, nejsou v něm vůbec žádný dírky. Mají v KARSU na Pekařské (kousek pod Gemmou) za 85Kč/m (šířka látky 140 cm).

Od věci není ani nějakej výprodej záclon, taky bývají bez dírek. Na tohle je použitelná metráž na Panské, cca naproti INKU (prostě na té straně, kde je ČS). Normální záclony jsou dole a nahoře prodávají i nějaké na váhu.

Tip: monofily i záclony vyrábí nějaká fa v Letovicích. Kdybyste tam měli někdo cestu, dalo by se poohlédnout po podnikové prodejně, tam by mohl být ještě větší výběr a lepší ceny…

pojištění

jenom poznámečka co mě napadla (pro studenty s pojištěním přes ISIC a GTS), že to platí jenom 30 dní a my tam chcem být déle (jak ma kdo letenky), tak je třeba to dopojistit na posledních cca 5 dní. Základní sazba (kterou jsem volil i já) vychází na 28kč / den (u GTS). Milan

 
cesty/mexico_2005/co_videt.txt · Poslední úprava: 2006/09/08 19:20 (upraveno mimo DokuWiki)

TOPlist