Krátký výlet do Lucemburku

Proč jsme se vydali do hlavního města Lucembuska? Tentokrát nečekejte žádné vzletné cíle. Motivovala nás totiž autobusová jízdenka za pusu (tedy za 90 Kč), kterou nabízela společnost GTS…

Město stovky mostů a milionu modrých sobů

Zajímá vás, jak se za pusu dostat do Lucemburku, kde se tam nejlíp vyspíte a kolik má Lucemburk pater? Jak to vypadá v Casinu a kde jinde než v ZOO potkáte soby? Jestliže vám tyto otázky nedají spát, čtěte dál!

Nejvhodnější čas na návštěvu Lucemburku je Valentýn. Ne snad proto, že by hlavní město Lucemburska bylo natolik romantickým místem, důvod je daleko pragmatičtější – díky reklamním akcím různých autobusových společností získáte tu nejvýhodnější jízdenku. Za 90 kaček? No nekupte to! Ani já s Michalem jsme této úžasné nabídce neodolali a rozhodli se v Lucemburku strávit dva dny a jednu noc.

Lucemburk je daleko menší město než třeba Brno a také obyvatel má mnohokrát míň. Vždyť celé Lucembursko má asi tolik obyvatel, co Brno. Město je to ale krásné a dokonce několikapatrové. Dříve jím totiž protékaly dvě řeky – Alzette a Petrusse, které vytvořily hluboké říční koryto. Dnes už jsou toky odkloněny koryty umělými a v bývalém řečišti jsou domy, ulice a dokonce i hřiště na minigolf. Nebyli by to ale vynalézaví Lucemburčané, aby nevyužili neobvyklého terénu. V podzemí Lucemburku vystavěli síť tunelů a hlavně parkovišť, která jsou postavena právě na patra. Takových pater mají v Lucemburku asi pět. O Lucemburku se říká, že již zmíněný členitý terén je přehrazen asi stovkou mostů. Mostů tam sice bylo dost, ale tu stovku vám určitě nepotvrdím. V centru města najdete také spoustu kaváren a zajímavých muzeí. My jsme se byli podívat v muzeu, které se jmenovalo Casino (sice to tom až dodnes pochybujeme, ale bylo o tam napsáno). Dodnes nevím, jestli mělo tak originální název, nebo jestli v noci vystřídají expozici stoly s ruletou. Výstava byla o světle, o tom co všechno se se světlem dá dělat a jaké efekty se jím dají vytvořit. Druhé muzeum, které jsme navštívili, Musée National d'Histoire et d'Art, tedy Národní muzeum historie a umění. Toto muzeum mě víc než svou expozicí zaujalo svou výstavbou. Mělo asi pět pater, což není nic nezvyklého. Nezvyklé ovšem bylo, že když jsme vešli do hlavního vestibulu, ocitli jsme se v pátém patře. Výtahem jsme potom sjeli do prvního patra a expozicí postupovali po patrech výš a výš, až jsme se zase objevili v patře pátém, které se nám původně jevilo jako přízemí.

Možná byste to nečekali, ale v Lucemburku narazíte na spoust sobů. Ne, nedělám si legaci, vážně tam byli. A ještě k tomu modří. Logo s modrým sobem totiž všem turistů oznamuje, že právě v roce 2007 je Lucemburk evropským kulturním hlavním městem. Takže když za kulturou, jedině do Lucemburku!

Ačkoli v Lucemburku najdete téměř vše (i ty soby), určitě tu nepotkáte žádný levný hostel. Jediný hostel, který najdete, stojí přes 20€ za osobu a noc. No, a uznejte, že jedete-li do Lucemburku za stovku, nemůžete porušit pravidlo nízkonákladového výletu. Zbývají vám tedy dvě možnosti – ubytovat se ve stanu v jenom z mnoha rozlehlých parků, nebo nespat a celou noc se kochat krásami (a zimou) nočního města. My jsme si vybrali možnost druhou, ale to jenom proto, že jsme s sebou neměli stan ani spacáky. Ale pro příště jsme už poučeni!

Kdybyste někdo chtěl také navštívit město se stovkou mostů a milionem modrých sobů, mám pro vás tip: nejlepší čaj vám uvaří v některé z kaváren na ulici Rue Phillipe II.:)

 
cesty/male_akce/luxembourg.txt · Poslední úprava: 2007/07/23 11:45 (upraveno mimo DokuWiki)

TOPlist